Zniszczenie wysięgnika ładowarki- część I

Podczas wykonywania prac ładowarką związanych z załadunkiem kamieni, bloczków betonowych doszło do uszkodzenia (pęknięcia) wysięgnika ładowarki teleskopowej.

Analiza przekazanej dokumentacji fotograficznej wskazała, że główne pęknięcie powstało w najmniejszej sekcji wysięgnika w odległości kilkunastu centymetrów od jego końca. Pęknięty element wysięgnika zbudowany jest z dwóch płyt, odwróconego ceownika oraz płaskownika. Płyty połączone są ze sobą za pomocą spoin pachwinowych. Pęknięcia powstało w górnej części wysięgnika (w środku ceownika) i propagowało w kierunku dolnej. Taki kształt i położenie pęknięcia wskazuje, że główne naprężenia powodujące wzrost uszkodzenia pochodziły od przenoszonych ładunków.

Pęknięcie wysięgnika ładowarki teleskopowej JCB 535-95

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drugiego pęknięcia znajdującego się w odległości ok 70 cm od pierwszego. Pęknięcie to propaguje od płyty dolnej, poprzez spoiny w kierunku środkowej części belki. Przeciwny kierunek propagacji pęknięcia wskazuje, że za jego powstanie nie może odpowiadać ciężar przenoszonego ładunku.

Drugie pęknięcie wysięgnika ładowarki teleskopowej JCB 535-95

Ogólny wygląd morfologii pęknięcia przedstawiono na kolejnym zdjęciu (patrz część II). Można na nim wyróżnić charakterystyczne obszary zawierające pęknięcia zmęczeniowe oraz obszary dołamania (pęknięcie doraźne).

 

Opis ładowarki teleskopowej

Ładowarka teleskopowa jest wszechstronną maszyną służącą do przenoszenia, transportu ładunków. Istnieje również możliwość, po uprzednim przezbrojeniu, wykonywania prac ziemnych lub wykorzystanie jej jako koparki. Pojazdy te są zwykle wyposażone w silnik o mocy. Wysokość podnoszenia ładunków od kliku do kilkunastu metrów. Ponadto duża ilość dostępnego osprzętu i pompa hydrauliczna o zmiennej wydajności pozwalają na szeroki zakres zastosowania. W celu zapewnienia optymalnej manewrowości ładowarki zazwyczaj są wyposażone w 4 napędzane koła skrętne i kilka trybów jazdy. Charakteryzują się małym promieniem skrętu i duży prześwitem. Pozwala to na pracę pojazdu w trudnym terenie i zapewnia wszechstronność.

http://tklprogress.pl/ladowarki_teleskopowe,pl,c-1117.html